
18 sie WEWNĘTRZNY KALEJDOSKOP, CZYLI KURS NA STERNIKA cz. 3
„Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.” – Isaac Newton
Część 1 i 2 Kursu na sternika opisywałam jak praktykować takie elementy inteligencji emocjonalnej jako samoregulacja czy motywacja. Złożyłam też obietnicę, że w części 3 poruszę ostatni już element, czyli kompetencje społeczne i to, w jaki sposób je rozwijać.
Najistotniejsze umiejętności radzenia sobie w społeczeństwie i zarazem najbardziej potrzebne i tak trudne w rozwijaniu to według mnie: asertywność, komunikacja, autoprezentacja i rozwiązywanie konfliktów.
Zacznijmy od asertywności, czyli od umiejętności wyrażania swoich uczuć i stawania w obronie swoich przekonań bez poczucia winy. O asertywności mówi i pisze się wiele, a nawet bardzo dużo. Powstały kursy, webinary i podcasty. Wybór literatury jest imponujący. Zachęcam Was do wybrania takiej formy, która jest dla Was najwygodniejsza i najbardziej przekonująca. Jednakże to, co okaże się najbardziej skuteczne to praktyka, którą wdrożycie zaraz po zapoznaniu się z teorią, I do tego będę Was zachęcać.
Asertywność wiąże się z poczuciem własnej wartości o wysoką samooceną i szacunkiem do samego siebie. To wiedza na temat swoich mocnych i słabych stron i akceptacja takiego stanu rzeczy. Warto więc, zacząć trening nad asertywnością weryfikując stan obecny wspomniancyh cech.
Polecane lektury to:
- Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi – Agnieszka Wróbel
- Kobieta Asertywna = Kamila Rowińska
- Bycie miłym to przekleństwo. Jak nauczyć się asertywności i z łatwością mówić nie – Jacqui Marson
- Subtelnie mówię F*ck! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie – Mark Manson
- Asertywność i sztuka celnej riposty – Matthias Nöllke
- Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych – Robert Alberti, Michael Emmons
- Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne – Alexandra Reinwarth
Kolejny element to komunikacja (werbalna i niewerbalna) bez której współistnienie w grupie nie miałoby racji bytu. Każda forma komunikowania się i jej praktykowanie w rezultacie pozwoli nam stworzyć stabilną sieć kontaktów międzyludzkich. Dzięki poprawnej i skutecznej metodzie komunikacji będziemy lepiej zrozumiani, inni z przyjemnością i ochotą będą dążyć do kontaktu z nami. Słowa przenoszą emocje silniej niż nam się wydaje. Dlatego trzeba obchodzić się z nimi umiejętnie. Jak rozwijać umiejętność komunikowania sie?
I tym razem nie odkryję Ameryki. Na rynku znajdziecie kursy, szkolenia, studia i mnóstwo innych możliwości by rozwijać właśnie tę kompetencję. A co dla mnie subiektywnie działa najlepiej?
Oczywiście praktyka. Aczkolwiek w tym przypadku teren na którym uprawiamy trening z komunikacji musi być naprawdę bezpieczny i przyjazny. Określmy cel jaki chcemy osiągnąć danym komunikatem, wybierzmy przyjaznych odbiorców. Przygotujmy się i rozmawiajmy. Potem poprośmy o informację zwrotną. Dzięki niej będziemy mogli ocenić czy nasz cel został osiągnięty, a tym samym czy nasz styl komunikowania się jest skuteczny. Drugim skutecznym sposobem jest słuchanie profesjonalnych mówców: Prof. J Bralczyk, który osiągnął poziom mistrzowski może być niemałą inspiracją. Ale jest wiele innych osób, które posiadają dar mówienia. A jak wiemy – należy uczyć się od najlepszych. Tak więc słuchajcie: Jakba B. Bączka, Mateusza Grzesiaka, o. Adama Szustaka, Tony’ego Robbins’a, Brian’a Tracy’ego, Simina’a Sinka i wielu innych.
Autoprezentacja i rozwiązywanie konfliktów to tematy, które wymagają przygotowania, wielogodzinnych wykładów i znowu (ja już tak będę do znudzenia) przede wszystkim praktyki.
Im więcej razy wyjdziecie na scenę, poprowadzicie spotkani lub prezentację, tym lepsze wyniki osiągniecie. Wybór tematu, określenie celu, który chcecie osiągnąć i użycie atrakcyjnych elementów wizualnych lub/i dźwiękowych to podstawy od których warto zacząć.
W przypadku rozwiązywania konfliktów są dwie podstawowe zasady: po pierwsze zauważyć, iż jesteśmy świadkami lub uczestnikami sytuacji konfliktowej, zaakceptować ten fakt i się z nim zmierzyć.
Wypieranie lub zaprzeczanie jest tak samo niebezpieczne jak świadome “przeczekiwanie” i łudzenie się nadzieją, że jakoś samo się rozwiąże. Niezadbane konflikty przeradzają się w wojny. Nie zapominajcie.
Kompetencje społeczne są niezwykle ważne, gdyż po pierwsze pozwalają nam funkcjonować jako pełnoprawny członek danej grupy. Dzięki dobrze rozwiniętym wspomnianym umiejętnościom jesteśmy świadomymi uczestnikami procesów zachodzących dookoła nas. Nasz inteligencja emocjonalna wzrasta i wzbogaca się o każdą świadomie przeżytą interakcję.
Zachęcam do przyjrzenia się swoim umiejętnością i do świadomego zaplanowania kolejnych kroków w zdobywaniu wyższych poziomów rozwoju swojej asertywności, komunikacji czy autoprezentacji.
Nie wiesz od czego zacząć? Z przyjemnością Ci pomożemy – napisz, a wspólnie wytyczymy szlak Twojego rozwoju.
No Comments