
07 lip WEWNĘTRZNY KALEJDOSKOP, CZYLI KURS NA STERNIKA cz. 2
„Im lepiej rozumiesz siebie i swoje emocje, tym bardziej zaczynasz kochać to, co jest.” – Baruch de Spinoza.
W poprzedniej części artykułu o inteligencji emocjonalnej omówiłam sposoby rozwijania empatii i samoregulacji – dwóch z pięciu jej elementów wymienianych przez D. Golemana.
Pozostałe trzy to:
1. Motywacja
2. Umiejętności społeczne
3. Samoświadomość
O samoświadomości i odkrywaniu siebie pisałam już wcześniej w artykule „Wiem, ale nie znam – słów kilka o nas” (http://obserwatoriumrozwoju.pl/wiem-ale-nie-znam-slow…/), pozostają więc motywacja i umiejętności społeczne, by obraz jak rozwijać inteligencję emocjonalną był kompletny.
Motywacja oznacza z łacińskiego ruchomy, czyli podlegający energii, nie statyczny. Wg definicji słownikowych to stan gotowości do podejmowania działania, spowodowany procesami psychicznymi i fizjologicznymi. Innymi słowy to proces wzbudzania energii i ukierunkowanie wysiłku na cel, co powoduje selektywność uwagi i pobudzenie emocjonalne.
I tyle w temacie naukowych definicji.
Pytanie, które warto sobie zadać to, co jest Twoją motywacją do życia, do pracy, do działania na co dzień. Wiesz?
Motywacja to nic innego jako odpowiedź na pytanie po co coś robię i czy wiem dlaczego jest to dla mnie ważne. Wracamy do początku – samoświadomość pozwoli mi odkryć to, co jest dla mnie motywatorem.
Najprostszym ćwiczeniem o którym wspominam raz na jakiś czas jest obserwacja siebie w różnych sytuacjach i notowanie jak się czuję w danej sytuacji czy podczas realizacji konkretnego zadania. Co lubię, a czego unikam. Jeżeli czegoś unikam i nie lubię, to pytanie dlaczego? Jeżeli coś wykonuję z przyjemnością i czuję się tym działaniem uskrzydlona, widzę sens to co mi to daje? Co takiego dostaję w zamian, że czuję się spełniona?
Wystarczy, abyś to obserwował/-a a po jakimś czasie zauważysz schemat. Matrycę Twoich motywatorów. Co zrobić by motywację rozwijać? Wystarczy dbać, aby celów i zadań zgodnych z ww. matrycą było w Twoim codziennym życiu jak najwięcej. Sprawdzać czy cele, które są przed Tobą stawiane w jakiejkolwiek części zawierają te elementy. Przed podjęciem się zadania:








Kompetencje społeczne – ostatni krok w drodze do dojrzałej inteligencji emocjonalnej. Czym są? W dużym skrócie to umiejętność efektywnego radzenia sobie w sytuacjach społecznych, czyli:






I o tym jak rozwijać umiejętność społeczne będziecie mogli przeczytać w kolejnym artykule z cyklu „WEWNĘTRZNY KALEJDOSKOP, CZYLI KURS NA STERNIKA”.
Obserwatorium Rozwoju powstało z pasji do rozwoju – jeżeli chcesz, abyśmy pomogły Ci odnaleźć idealną ścieżkę dla Ciebie i pomóc Ci przez nią przejść – daj znać!
No Comments