
25 lip R JAK RYTUAŁY, CZYLI CZY LIDER MOŻE SIĘ BAWIĆ (Cykl: LIDER, KTÓRY WIDZIAŁ NIEWIDZIALNE”
„Im więcej rytuałów, im więcej powtarzalności, która w jakimś sensie porządkuje naszą codzienność, tym łatwiej stawić czoła smutkowi, załamaniu i niechęci.”
Natasza Socha
To ostatni
już artykuł poświęcony zarządzaniu zespołami rozproszonymi. Dzisiaj zapraszam Was do zgłębienia tematu, który połączy to o czym pisałam wcześniej: komunikację, relacje i konsekwencje. Aby wszystkie te trzy elementy przetrwały i zaczęły przynosić wymierne efekty, potrzebne są nam – liderom – rytuały.

Rytuał wykorzystuje komunikację, wymaga konsekwencji i buduje oraz zacieśnia relacje. Czym jest?
Z łacińskiego „ritus oznacza „świąteczny
religijny obrządek”, a wg definicji słownikowej to „zespół czynności tworzących zwyczaj, tradycję lub kulturową konwencję, które pełnią społeczną funkcję adaptacyjną”.

Rytuały wspomagają tworzenie i umacnianie kultury organizacyjnej. W skali mikro, tj. w skali zespołu pomogą nam osiągnąć zadowolenie z wykonywanej pracy, zaspokajają naszą potrzebę przynależności, regulują emocje i dają poczucie kontroli. Stąd blisko już do efektywnego i produktywnego zespołu.
Siła rytuałów wg naukowców pochodzi od połączenia sfery fizycznej, umysłowej i emocjonalnej.
Są intencjonalne, niosą za sobą znaczenie symboliczne, które daje poczucie sensu i mogą ewoluować, aby dostosować się do członków zespołu i sytuacji, w których są zakorzenione.



To może być na przykład dzielenie się codziennie rano zdjęciem kubka z kawą
na zespołowej grupie na Whatsapp’ie lub w aplikacji Messenger. Pobawcie się interpretacją tego co zobaczycie, bo hasło „pokaż mi swój kubek, a powiem Ci kim jestem” może wywołać lawinę spontanicznych i humorystycznych
komentarzy. Daje wiele możliwości do zbudowania relacji pomiędzy członkami zespołu. Pozwala Wam też zacząć dzień bez zbędnego napięcia związanego z wykonywaniem zadań. Możecie w taki sposób dowiedzieć się też więcej o sobie – upodobania do zbierania kubków, jak wygląda miejsce w którym pracujecie i wiele innych.


Poniżej kilka innych przykładów rytuałów i zwyczajów zespołowych, które warto wziąć pod uwagę. Można też zupełnie dowolnie stworzyć własny, oryginalny sposób na grupową tradycję – jedyną w swoim rodzaju.
PRZYKŁADY RYTUAŁÓW:
1.
Pidżama Piątki – jeden z piątków w miesiącu pracujecie ubrani w piżamy lub inny wymyślony strój z tematem przewodnim np. wszystko czerwone, Marvel, wąsy, itp.

2.
Poniedziałki w podróży – w jeden z poniedziałków (lub każdy) lub w innym dzień tygodnia w którym na przykład macie spotkanie zespołowe przebieracie się w stroje z danego kraju.

3.
Pracownik Miesiąca (tygodnia kwartału) – celebrujecie osiągnięcia członka zespołu wg wymyślonych wspólnie i zaakceptowanych kryteriów.

4.
Myto/ Opłata – za każde niedotrzymanie terminu projektu lub niewywiązanie się z zadania płacicie do wspólnej kasy symboliczną kwotę, którą raz w kwartale wydajecie na wspólne piwo, posiłek itp.

5.
Celebryci – świętujcie każdy mały sukces – jako lider zamów wszystkim do domu/biura pizze lub inny mały upominek (użyj kuriera aby wszyscy członkowie zespołu dostali go na czas)

6.
Powitanie nowego – gdy nowa osoba dołącza do zespołu przygotujcie mu paczkę
z przygotowanymi wcześniej gadżetami. Niech każdy element będzie praktyczny, ale niech pochodzi od każdego z członków zespołu. Nowa osoba odgadując od kogo co pochodzi będzie mogła Was lepiej poznać.


Jest wiele sposobów na budowanie rytuałów. Ważne, aby były fizyczne, opierały się na wspólnych wartościach członków zespołu i organizacji, odbywały się wg określonego scenariusz, przynosiły radość i …. trwały!
Jeżeli zainteresował Cię temat zarządzania i funkcjonowania zespołów wirtualnych, serdecznie zapraszamy do kontaktu!
No Comments