
31 gru POSTANOWIENIA NOWOROCZNE – JAK WRESZCIE ZACZĄĆ JE REALIZOWAĆ?
Końcówka roku to czas podsumowań, refleksji, zadumy i planów na przyszłość. Znacie to? Zapewne tak, bo wg SW Research temat postanowień noworocznych dotyczy aż 84% Polaków. I tak chcemy zacząć się zdrowo odżywiać, uprawiać sport, rzucić palenia, poprawić relacje z najbliższymi, nauczyć się języka obcego, rozsądnie gospodarować finansami, więcej czytać itp itd. Ile osób, tyle pomysłów.
A jak z realizacją? Hmmm, no gorzej… Ale jak może być dobrze, skoro wg CBOS w sukces wierzy zaledwie 40% osób, a tylko 18% przypomina sobie jakieś postanowienia noworoczne z ubiegłego roku! I żeby było jasne – własne, nie sąsiada z klatki obok😉
Myślę, że jeśli nie wierzymy, że uda nam się zrealizować nasz cel, a i nie jest on na tyle istotny, by pamiętać, co nim właściwie było to trudno się dziwić, że napotykamy na problemy realizując go, a w konsekwencji zarzucamy. A jak było ze mną? Historia moich „potyczek” z postanowieniami noworocznymi jest długa, a na jej drodze zaliczyłam wiele … chciałabym powiedzieć, że wzlotów, jednak upadków było znacznie więcej. Na początku było standardowo – różne cele i postanowienia, które z czasem zarzucałam. Czasami bardzo krótkim czasem, bo mój rekord to 2 dni. Chodziło o dietę… I tak przeszłam do kolejnego etapu pod tytułem „nie robię postanowień noworocznych, bo nie lubię łamać słowa danego samej sobie”. No super, rzeczywiście przestałam zawodzić samą siebie, ale czy było to rozwiązanie najlepsze dla mnie. Nie sądzę… Aż rok temu postanowiłam, że schudnę (jak widzicie temat diety jest ciągle obecny w moim życiu😉) i… schudłam! Póki co 10 kg, ale nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa. A co mi pomogło? Co sprawiło, że znalazłam się w gronie 8% szczęśliwców, którzy realizują swoje postanowienia (dane za naukowcami ze Scranton University). Otóż kluczowe były 2 czynniki – decyzja i cel.
Nasze życie składa się z ciągłych wyborów, których musimy dokonywać. Decyzja to wybór pomiędzy dwoma lub więcej alternatywami. Zjeść ciastko, czy mieć ciastko okazuje się mieć dodatkowe znaczenie w tym przypadku😉 A co różniło zeszłoroczne, zwieńczone sukcesem podjęcie decyzji od tych wcześniejszych? Otóż to, że ja tę decyzję faktycznie podjęłam, ja ją czułam, nie była ona czymś, co sobie na siłę narzuciłam, a raczej wypływała ze mnie i była częścią mnie w przeciwieństwie do wcześniejszych „byłoby fajnie”, bądź „nowy rok = zaczynam się odchudzać”, które jak pokazuje historia sprowadzały się do myślenia życzeniowego i kończyły po paru dniach.
Jeśli decyzja podjęta to teraz pora na postawienie celu. Richard Wiseman, profesor psychologii i autor „59 sekund”, przez rok monitorował postępy ponad 500 osób, które starały się zrealizować swoje cele, takie jak utrata wagi, zmiana kwalifikacji, rzucenie palenia, znalezienie partnera czy zmiana trybu życia. Pod koniec badania poprosił uczestników o opisanie technik, których używali do osiągnięcia sukcesu i o określenie, w jaki stopniu im się powiodło. Okazało się, że jedynie 10 proc. badanych osiągnęło swoje zamierzenia. Pomogło im to, że monitorowali postępy, nagradzali się, przypominali sobie korzyści i opowiadali rodzinie i znajomym o swoim celu. Ale co najważniejsze – mieli plan – główny cel + pomniejsze cele prowadzące do efektu końcowego. A jak postawić cel w sposób wspierający i maksymalizujący jego realizację? O tym już pisałyśmy, zatem zapraszamy Was do lektury tekstu CYKL: PRACA MARZEŃ – GROW CZYLI ROŚNIJ! – Obserwatorium Rozwoju
Pamiętaj też, by się nie poddawać, a jedna czy dwie wpadki nie przekreślają całości. No chyba, że stają się normą, ale wtedy z grupy 8% tych, którym udało się zrealizować postanowienie noworoczne przechodzimy do 92% tych, którzy ponieśli porażkę…
A na zakończenie – jednym z popularniejszych postanowień jest zmiana pracy. Jeśli nie realizujecie się w obecnej to za to szczególnie trzymamy kciuki, a i możemy pomóc. A zatem czytajcie nasze teksty na Obserwatorium Rozwoju | Facebook i Blog – Obserwatorium Rozwoju a także słuchajcie podcastu #pracamarzen na OBSERWATORIUM ROZWOJU – YouTube
Zapraszamy też na konsultacje indywidualne. Praca z osobami chcącymi zmienić pracę, bądź popracować nad tym, by lepiej się odnaleźć w aktualnej to nie tylko nasza praca, ale też pasja, więc gwarantujemy nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także pasję i zaangażowanie!
Trzymamy za Was kciuki!
No Comments