
26 lis CYKL: PRACA MARZEŃ – UMIEJĘTNOŚCI
Jeśli jeszcze nie wiesz, jaka jest Twoja wymarzona praca i jak się przygotować do jej zdobycia, ten artykuł jest dla Ciebie! Dzisiaj będziemy mówić o umiejętnościach, czyli wrodzonych, lub nabytych zdolnościach sprawnego radzenia sobie z danym problemem.
Umiejętności dzielimy na miękkie i twarde.
Umiejętności miękkie to zdolności do stosowania wiedzy i korzystania z know-how w celu wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. Umiejętności określa się jako kognitywne (obejmujące myślenie logiczne, intuicyjne i kreatywne) oraz praktyczne (obejmujące sprawność i korzystanie z metod, materiałów, narzędzi i instrumentów), np. nawiązywanie kontaktów, podejmowanie decyzji.
Umiejętności twarde to konkretne, mierzalne umiejętności, niezbędne do wykonywania danej pracy. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim posiadaną wiedzę i umiejętności. Często określane są mianem bazowych, podstawowych, opisywane są za pomocą systemu zero – jedynkowego: albo posiadamy (niezbędną na danym stanowisku) kompetencję, albo nie – nie ma innej możliwości.
A teraz pora na ćwiczenie: przypomnij sobie sytuację, która okazała się Twoim sukcesem. Nie ma znaczenia, czy zdarzyła się w sytuacji zawodowej, czy prywatnej, sugeruję jednak, aby była możliwie wielowątkowa i wydarzyła się raczej współcześnie. Gotowe? W takim razie teraz zastanów się, jakie zdolności i umiejętności doprowadziły Cię do sukcesu? Pamiętaj, że mogły one być bardzo różnorodne i dotyczyć:
– rzeczy, np. sprawność manualna, obsługa, konserwacja i naprawa narzędzi, instalowanie, aranżacja wnętrz lub uprawa i pielęgnacja roślin
– ludzi, np. nauczanie i szkolenie, przekonywanie i motywowanie, zabawianie i inspirowanie, prowadzenie dyskusji w grupie lub bycie liderem i pionierem
– informacji, danych i pomysłów, np. tworzenie i wymyślanie nowych pomysłów, analizowanie, programowanie lub wyszukiwanie danych i informacji.
Wypisz wszystkie umiejętności, które przyjdą Ci do głowy w związku z realizacją tego zadania, a dodatkowo skonsultuj się z życzliwą Ci osobą. Bywa, że się nie doceniamy, a także nie dostrzegamy wszystkich aspektów i umiejętności koniecznych do wykonania zadania.
Oczywiście im więcej historii przeanalizujesz, tym bardziej wiarygodne i miarodajne będą uzyskane informacje. Nie namawiam do analizy kilkunastu – to może być nużące i zniechęcić Cię do dalszej pracy. Pamiętaj jednak, że różne zadania mogły wymagać wykorzystania różnych kompetencji i im lepiej będziesz znał siebie i swój potencjał, tym większe będą Twoje szanse na sukces.
Gdy już będziesz miał gotową listę rzeczy, które umiesz, zastanów się, które z nich lubisz robić, a które nie sprawiają Ci przyjemności. To również ważna wskazówka, szczególnie, że chciałabym Cię zachęcić do zastanowienia się, jakie prace możesz wykonywać wykorzystując to, co umiesz i lubisz robić. Świadomość tego, co umiesz, ale czego nie lubisz jest również bardzo ważna. Te kompetencje nie będą kluczowe w procesie poszukiwania pracy, ale będziesz mógł je wykorzystać poszukując pracy idealnej.
I pamiętaj – umiejętności można rozwijać! A gdy ogarnie Cię zmęczenie przypomnij sobie słowa Muhammada Ali „Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie: nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz.”
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie interesujący. Pisz, jeśli masz pytania, uwagi bądź sugestie dotyczące tego, bądź innych artykułów. Na wszystkie wiadomości chętnie odpowiemy.
Zapraszamy również na konsultacje indywidualne.
Do zobaczenia!
Sorry, the comment form is closed at this time.