
21 mar CYKL: PODRÓŻ PRZEZ ŻYCIE – cz. 3 – POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
“Nie możesz zmienić przeszłości, ale przeszłość zawsze powraca, żeby zmienić ciebie. Zarówno twoją teraźniejszość, jak i przyszłość.”
Jonathan Carol
W “Podróży przez życie” przeszłość stanowi istotny element poznawczy. Judith Sills – psycholog i dziennikarka w jednym ze swoich artykułów wspomina, że jeden z aksjomatów psychologii zakłada, że jesteśmy tym, co przeżyliśmy. Uważa również, iż aby pójść naprzód, powinniśmy najpierw spojrzeć wstecz. Trudno się z nią nie zgodzić, nie uważasz?
Na jednym z kolejnych spotkań w ramach programu coachingowego do którego Cię zaprosiłam, omówimy Twoje dotychczasowe podróże. To ćwiczenie dotyczy również tych z Was, którzy nie mogli określić na wcześniejszej sesji, który kontynent czy kraj jest najbliższy ich sercu i o podróży do którego marzą w skrytości lub zupełnie otwarcie.
Chciałabym, abyś cofnął się do swojej przeszłości o maksymalnie 2 – 3 lata i przypomniał sobie podróż – jakąkolwiek, daleką czy bliską. Trwającą tydzień lub chociażby tylko jeden dzień. Nie ma to znaczenia. Ma natomiast znaczenie to, czy wspominasz ją dobrze.
Czy miała ona dla Ciebie jakąś wartość? Poznawczą? A może chodziło o cel i rezultat tej wycieczki? Może tam gdzie dotarłeś wydarzyło się coś co wspominasz z przyjemnością lub wzruszeniem? Dlaczego właśnie ta wycieczka jest dla Ciebie ważna? Dlaczego tę właśnie wspominasz jako coś przyjemnego i mającego dla Ciebie wartość?
Drugim krokiem jest identyczne ćwiczenie, ale dotyczy ono wyjazdu, które sprawiło Ci przykrość, było nieprzyjemne i niechętnie je wspominasz. Dlaczego? Co takiego wydarzyło się podczas tej podróży? A może nie sama podróż była nieprzyjemna tylko miejsce do którego się wybierałeś? Źródłem dyskomfortu może być także towarzysz podróży, środek lokomocji, dzień, czas podróży, pogoda i wiele, wiele innych. Poświęć na te ćwiczenia trochę czasu. Nie śpiesz się. Wypisz wszystko co sprawiało Ci radość i to, co było dla Ciebie niemiłe. Myśląc o tych dwóch podróżach obserwuj swoje wspomnienia i emocje. Wszystko to, co zatrzymało Twoją myśl na dłużej powinno znaleźć się na liście.
Jeżeli masz wątpliwości o czym pisać i na czym się skupić, poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi:
❓Jaki był powód Twojej podróży?
❓Jaki był cel, który chciałeś osiągnąć?
❓Dokąd się wybierałeś?
❓Czy miałeś się tam z kimś spotkać? Z kim?
❓Czy podróżowałeś sam? Jeśli nie, kto był z Tobą?
❓Jak długo trwała podróż? Jak długi był pobyt?
❓Czym podróżowałeś?
❓Czy była to podróż zaplanowana czy niespodziewana?
❓Czy to był Twój pomysł czy raczej spełniałeś oczekiwania kogoś innego?
❓Jak przebiegała podróż? Spotkałeś kogoś ciekawego lub irytującego?
❓Miałeś bagaż? Duży?
❓Jakie było to miejsce do którego podróżowałeś? Zobaczyłeś tam coś ciekawego?
❓Jaka była pogoda podczas drogi do i powrotu oraz samego pobytu?
❓Czy kupiłeś sobie coś podczas tej podróży? Czy masz to nadal? Co to jest?
❓Czy pamiętasz jakieś widoki, pejzaże, czy pozostał w Twojej głowie jakikolwiek obraz z tej podróży?
❓Czy masz zdjęcia? Kto lub co na nich jest?
Odpowiadając na te pytania podkreśl te rzeczy, które oceniasz jako pozytywne i przyjemne, a także te negatywne i przykre dla Ciebie. Zadaj sobie pogłębiające pytanie “Dlaczego to mi się nie podobało” lub “Dlaczego uważam, że jest to przyjemne wspomnienie?”.
Dla osób, które wcześniej nie mogły zdecydować się na wybór wymarzonego miejsca podróży, mam dodatkowe zadanie. Patrząc na podróż, którą wspominacie jako przyjazną i urokliwą – które z elementów wymienionych przez Was sprawiły, że ją tak klasyfikujecie? Co takiego wpłynęło na Waszą ocenę tego wydarzenia? Czy teraz możecie sobie wyobrazić podróż i miejsce Waszych marzeń?
Zostawiam Was teraz z refleksją na temat tego co sprawia Wam przyjemność w podróży ?, a co, że myślicie o niej nieprzychylnie. Przyda nam się to w dalszej części odkrywania prawdy o sobie i celu do którego zmierzacie w życiu.
Bon Voyage!?
Sorry, the comment form is closed at this time.