
23 maj CO POWINNO SIĘ ZNALEŹĆ W DOBRYM I SKUTECZNYM CV?
Jeśli czytaliście artykuł „Jak napisać dobre i skuteczne CV” to wiecie, że powinno ono być dedykowane, czytelne, konkretne i precyzyjne. Tych, którzy jeszcze nie czytali zapraszam do lektury na FB, lub na naszym blogu (http://obserwatoriumrozwoju.pl/jak-napisac-dobre-i-skuteczne-cv/)🙂 Dzisiaj natomiast dowiecie się, z jakich elementów powinno się składać takie CV.
W branży HR funkcjonuję od przeszło 20 lat i przez ten czas byłam świadkiem nie tylko wielu zmian zachodzących na rynku pracy, ale też mód dotyczących wyglądu i konstrukcji CV. Mogłoby się wydawać, że trendy w tym przypadku nie mają większego znaczenia, nie do końca tak jednak jest, gdyż wynikają one z potrzeb rynku i mają spory wpływ na to, jak na 1. etapie rekrutacji jesteśmy postrzegani. Gdy wspomnę pierwsze życiorysy, z którymi spotkałam się ca. 20 lat temu pracując jako head hunter w agencji rekrutacyjnej to widzę, jak duże zmiany zaszły w tej materii. Ówczesne CV były chronologicznym i faktograficznym odwzorowaniem naszego życia zawodowego. Największa zmiana, jaka w mojej opinii zaszła w sposobie formułowania CV to odejście od chronologii na rzecz dostosowania się do potrzeb i oczekiwań pracodawcy, przedstawionych w ogłoszeniu rekrutacyjnym.
Co to konkretnie oznacza dla Ciebie? Odpowiedzią na to pytanie zajmiemy się w tym i kolejnych artykułach.
Życiorys przedstawiony jest w formie odmiennej od biograficznej – dane są wymieniane w oddzielnych, wyróżnionych nagłówkami bądź śródtytułami blokach tematycznych takich jak:
? dane personalne
? doświadczenie zawodowe
? osiągnięcia i sukcesy
? wykształcenie
? kursy, szkolenia, certyfikaty
? umiejętności
? zainteresowania.
Powyższe elementy to standard. Ja chciałabym Cię jednak zachęcić, abyś swoje CV zaczął od sekcji zwanej PODSUMOWANIEM, lub PROFILEM ZAWODOWYM. Może pamiętasz z poprzedniego wpisu, że rekruter na zapoznanie się z 1 résumé poświęca ok. 6 sekund. Profil zawodowy ma na celu w zwięzłej i przystępnej formie zachęcić go, aby właśnie na Twoje poświęcił więcej czasu. Jak to zrobić? Otóż już na pierwszy rzut oka powinien on zauważyć, że posiadasz kompetencje kluczowe z punktu widzenia prowadzonej rekrutacji i czas spędzony na lekturze Twojego CV nie będzie stracony. Dlatego WAŻNE!, aby Twój Profil zawierał informacje kluczowe z punktu widzenia danego stanowiska.
Te informacje to na przykład:
?♀️ kim jesteś
? cechy i umiejętności
? opis doświadczenia i sukcesów zawodowych
? cele zawodowe
? dlaczego zainteresowała Cię ta oferta
Wiedz, że wzrok rekrutera zawsze kieruje się ku górze strony, w stronę doświadczenia zawodowego. Jeśli dodasz podsumowanie zawodowe, rekruter przeczyta je jako pierwszy element Twojego CV. Dlatego to doskonałe miejsce, aby spersonalizować CV oraz wypisać swoje największe osiągnięcia i umiejętności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
❗️ PAMIĘTAJ – 9 na 10 kandydatów nie dodaje podsumowania zawodowego co daje Ci szansę, aby wyróżnić się na tle innych!
A jak przykładowy profil może wyglądać? Poniżej przykład oferty pracy na stanowisku Młodszy Handlowiec i odpowiadający mu, spersonalizowany profil zawodowy.
?OFERTA PRACY: MŁODSZY HANDLOWIEC
Wymagania:
- wykształcenie wyższe
- umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów
- doświadczenie w bezpośredniej pracy z klientem
- kultura osobista i pogodne usposobienie
?PROFIL ZAWODOWY
Jestem absolwentem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Mam 3 lata doświadczenia w pracy w dziale sprzedaży w międzynarodowej firmie z branży FMCG, gdzie byłem odpowiedzialny m.in. za pozyskiwanie klientów i serwis posprzedażny. W Państwa firmie chciałbym wykorzystać moje umiejętności pozyskiwania klientów, rozwijania współpracy z nimi i utrzymywania długofalowych, pozytywnych relacji.
Pisz, jeśli masz pytania, uwagi bądź sugestie dotyczące tego, bądź kolejnych artykułów. Na wszystkie wiadomości chętnie odpowiemy?
Pisz, lub dzwoń, jeśli chciałbyś się umówić na konsultację indywidualną.
Do zobaczenia!
No Comments